Sign in to follow this  
Y─▒ld─▒z

ANSWERED ­čĹë­čĆ╗KafkaÔÇÖn─▒n Yaln─▒zl─▒─č─▒­čĹł­čĆ╗

Recommended Posts

"Kendimden ba┼čka hi├žbir eksi─čim yok.ÔÇŁ

Franz Kafka, hi├ž ┼č├╝phesiz edebiyat tarihine damgas─▒n─▒ vurmu┼č ├žok b├╝y├╝k bir isimdir. Onun b├╝y├╝k bir heyecan ve keyifle okudu─čumuz eserlerinde ise yaln─▒zl─▒k ve h├╝z├╝n temalar─▒n─▒ yo─čun bir ┼čekilde hissediyoruz. Ya┼čam─▒ boyunca kendisini d├╝nyadan soyutlayan ve kalabal─▒klar i├žinde yaln─▒z bir birey olan Kafka, bu yaln─▒zl─▒─č─▒n─▒ eserlerinin ana kayna─č─▒ olarak g├Âr├╝yordu. Ayn─▒ zamanda Kafka i├žin edebiyat; var olman─▒n, kendini var etmenin ve m├╝cadele etmenin bir yolu, bir sembol├╝yd├╝. Kendini ÔÇťg├╝├žs├╝zÔÇŁ ve ÔÇťhayat─▒n ola─čan ak─▒┼č─▒n─▒n d─▒┼č─▒ndaÔÇŁ olarak g├Ârd├╝─č├╝ bu ya┼čam─▒nda yazarak g├╝├ž buluyordu.

1883 y─▒l─▒nda PragÔÇÖda d├╝nyaya gelen k├╝├ž├╝k Franz i├žin zorluklar daha o zamanlarda ba┼člam─▒┼čt─▒. Almanca konu┼čan Yahudi bir ailenin ├žocu─ču olan Kafka; Almanca konu┼čtu─ču i├žin ├çekler taraf─▒ndan, Yahudi oldu─ču i├žin ise Almanlar taraf─▒ndan d─▒┼član─▒yordu. Bunun yan─▒nda iki erkek karde┼či k├╝├ž├╝k ya┼člarda ├Âlm├╝┼č ve ├╝├ž k─▒z karde┼čini de Nazi zulm├╝nde kaybetmi┼čti

KafkaÔÇÖn─▒n ya┼čad─▒─č─▒ bu zorlu hayat─▒n en b├╝y├╝k pay sahibi ise hi├ž ┼č├╝phesiz ki gaddar ve sert bir fig├╝r olarak g├Ârd├╝─č├╝ babas─▒yd─▒. Bu adam, ├žocuklu─ču boyunca Kafka ├╝zerinde mutlak bir bask─▒ kurarak onu adeta edilgen bir hale soktu. Annesi de ne yaz─▒k ki bu durumu kabullenmi┼čti ve elinden hi├žbir ┼čey gelmiyordu. B├╝t├╝n bu psikolojik bask─▒lar─▒n yan─▒nda fiziksel olarak da ├žok g├╝├žl├╝ bir adam olan babas─▒ Hermann Kafka, ├želimsiz ve zay─▒f olan Franz i├žin korkutucu bir fig├╝rd├╝.

Asker selam─▒ vermeyi ve asker gibi y├╝r├╝meyi becerdi─čim zaman desteklerdin beni, ama ben gelece─čin askeri de─čildim ya da i┼čtahla yemek yiyebildi─čim, hatta yan─▒ s─▒ra bir bira da i├žebildi─čim zaman desteklerdin ya da anlamad─▒─č─▒m ┼čark─▒lar─▒ tekrar edebildi─čim veya senin en sevdi─čin laflar─▒ senin pe┼činden geveleyebildi─čim zaman, ama bunlar─▒n hi├žbiri benim gelece─čimin bir par├žas─▒ de─čildi. Ve asl─▒nda bug├╝n bile, herhangi bir konuda, ucu ancak sana da dokunuyorsa, zedeledi─čim veya benim ┼čahs─▒nda zedelenen (├ľrne─čin Pepa beni azarlad─▒─č─▒ zaman) senin onurunsa destekliyorsun beni. O zaman destekleniyorum, bana de─čerim hat─▒rlat─▒l─▒yor, yapmaya hakk─▒m olan hamlelere dikkatim ├žekiliyor ve Pepa mutlak bir bi├žimde mahkum ediliyor. Ama ┼čimdiki ya┼č─▒mda art─▒k deste─čine neredeyse hi├ž ihtiya├ž duymad─▒─č─▒m─▒ bir kenara b─▒raksak bile, ancak ├Âncelikle s├Âz konusu olan ben de─čilsem, gelen deste─čin bana ne faydas─▒ olacak?ÔÇŁ┬á

KafkaÔÇÖn─▒n ki┼čili─čini etkileyen en b├╝y├╝k fakt├Âr olan babas─▒, eserlerinin de bir numaral─▒ unsuruydu.┬áÔÇťGregor Samsa bir sabah bunalt─▒c─▒ d├╝┼člerinden uyand─▒─č─▒nda kendini yata─č─▒nda kocaman bir b├Âce─če d├Ân├╝┼čm├╝┼č olarak buldu.ÔÇŁ┬ác├╝mlesiyle tan─▒d─▒─č─▒m─▒z┬áD├Ân├╝┼č├╝m, bu eserlerin en b├╝y├╝k ├Ârne─či olarak verilebilir. Bu eserinde Kafka; babas─▒n─▒n gaddarl─▒─č─▒n─▒, toplumsal ve ailesel bask─▒ alt─▒nda ezilen ve bu duruma tepkisini b├Âce─če d├Ân├╝┼čerek g├Âsteren Gregor Samsa ├╝zerinden anlat─▒r. Bununla birlikte ise KafkaÔÇÖn─▒n babas─▒na kar┼č─▒ duygular─▒n─▒ t├╝m ├ž─▒plakl─▒─č─▒ ile yaz─▒ya d├Âkt├╝─č├╝ fakat babas─▒na hi├žbir zaman g├Ândermedi─či ÔÇťBabaya MektuplarÔÇŁ adl─▒ eseri de bu ikili ili┼čkinin ger├žek y├╝z├╝n├╝ yans─▒t─▒r.

KafkaÔÇÖn─▒n yaln─▒zl─▒─č─▒n─▒ di─čer eserlerinde de g├Ârmemiz m├╝mk├╝n. ÔÇťDavaÔÇŁ adl─▒ kitab─▒nda bir sabah uyand─▒─č─▒nda kendini tutuklamaya gelen memurlar─▒ g├Âren Josef K, b├╝y├╝k bir ┼čokla kar┼č─▒la┼č─▒r. T─▒pk─▒ Gregor Samsa gibi ev-i┼č aras─▒nda gidip gelen ├žal─▒┼čkan bir insan olan Josef K, bu su├žlamalara anlam veremez ve durumunu sorgular. Fakat bu sorgulamalar─▒ndan da sonu├ž alamad─▒─č─▒ gibi kendini insanlara da anlatamaz. Bununla birlikte kendini anlam veremedi─či devlet i┼člerinin aras─▒nda kaybolmu┼č halde bulur.

Kendisi ├Âld├╝kten sonra yay─▒nlanan kitab─▒ olma ├Âzelli─čini ta┼č─▒yan ÔÇť┼×atoÔÇťda ise; bir okula hademe olarak atanan K., terfi edebilmek i├žin┬áDavaÔÇśda oldu─ču gibi b├╝rokrasiye kar┼č─▒ bir sava┼č verir. Ula┼čmaya ├žal─▒┼čt─▒─č─▒ ki┼čilere bir t├╝rl├╝ ula┼čamaz ve hep bir s├╝r├╝ engelle kar┼č─▒la┼č─▒r. Bu yo─čun b├╝rokrasiyi ise ┼čato simgesiyle tasvir eder.

KafkaÔÇÖn─▒n bir di─čer ┼čanss─▒z oldu─ču konu ise a┼čkt─▒. ├ľnce 1912 y─▒l─▒nda Felice Bauer ile tan─▒┼č─▒p ni┼čanland─▒. Fakat 1919ÔÇÖa kadar ├╝├ž kez ayr─▒lmalar─▒ ile sonu├žlanan bu ili┼čkiyi hastal─▒─č─▒n─▒ gerek├že g├Âstererek bitirmi┼čti. As─▒l sebep ise i├žinde bulundu─ču yaln─▒zl─▒─č─▒na duydu─ču ba─č─▒ml─▒l─▒kt─▒. Bunun yan─▒nda ise edebiyat tarihine ge├žen a┼čk─▒ Milena ile ya┼čad─▒klar─▒, hepimizin a┼čina oldu─ču bir hikaye. Tan─▒┼čt─▒klar─▒nda evli olan MilenaÔÇÖya kar┼č─▒ her ge├žen g├╝n ba─č─▒ml─▒ hale gelen Kafka, mektupla┼čmalar─▒ ilk ba┼člarda kendisini hayata ba─člasa da ilerleyen zamanlarda bu a┼čk─▒n imkans─▒zl─▒─č─▒ y├╝z├╝nden derin ac─▒lar ya┼čam─▒┼čt─▒.

*Franz Kafka-Babaya Mektuplar

82488776-D906-4B29-B6DC-A278042E7246.jpeg

• Thanks 1

Forum Bilgisi

You do not have the required permissions to read this content. 

Log in or Create Account to view content

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this