Jump to content
Search In
 • More options...
Find results that contain...
Find results in...
T.
Konu Sahibi Konu S.
Konu Başlığı
Forum
Cevaplar S.C.
Tarih
Cevap
Okunma
Forum'da Kategori Yöneticileri Aranıyor, ilgilenenerler yetkililere ulaşsın lütfen. ×
kurtadam

Yapay Zekâ İş Dünyasini Nasil Deği̇şti̇ri̇yor?

Recommended Posts

1595192929_4eyl_blog-748x3501.jpg.12d379df4b1158dda87ba6328e4d4688.jpg

 

Bu yazımızda ise yapay zekâ teknolojisinin iş dünyasını nasıl şekillendireceği konusunda şirket CEO’larının yorumlarını derledik.

Russell Glenister-Curation Zone CEO:

Yapay zekâ, sürücüsüz arabalar gibi yapılması imkânsız görünen şeylerin mümkün olabileceğini bize göstermeye başladı. Bu alandaki gelişmeyi destekleyen en önemli öğeler, yapay zekânın öğrendiği veriyi yorumlayabilmesi ve hızlı “GPU”lar (Graphical processing unit) oldu. Yapay zekânın başarılı olabilmesi için iki şart var: Hızlı işlemciler ve anlaşılabilir veri akışı.

Dr. Nathan Wilson-Nara Logics CTO:

Yapay zekâ bir restoran tarafından konuklarına kişiselleştirilmiş bir deneyim sunmak için pekâlâ kullanılabilir. Yapay zekâ kullanımı ile ortamda bulunan konukların ilgi alanlarına ve sunulan yemeğin çeşitliliğine göre, yemek yerken çalınacak müzik belirlenebileceği gibi, restoranın duvarlarının renkleri ve görselliği de değiştirilebilir.

Dr. Hossein Rahnama-Flybits CEO:

İş gücünün yapısı ve şablonu değişiyor, ancak yapay zekânın mevcut işlerin yerini alacağını düşünmüyorum. Yapay zekâ, bilgi üzerine kurulu bir ekonomik sistem ve daha gelişmiş bir hayat formu oluşturmamız için otomasyonlar yaratmamızı sağlayacak.

Amir Husain-SparkCognition CEO:

Yapay zekâyı yazılımcılığın ikinci dönemi olarak görüyorum. Halihazırda bu işi yapan bir yazılımcının öngöremeyeceği olasılıkları öngörüp, iyileştirme yapmak için kendi başına aksiyon alacak bir sistemden bahsediyoruz. Örneğin siber güvenlik sistemlerinde herhangi bir yazılımcının içinden çıkamayacağı bir karmaşıklığı çözmek için kaçınılmaz olarak yapay zekâya ihtiyacınız olacak.

İş süreçlerinde SAP’nin yapay zekâ yazılımı HANA’yı kullanan, dünyanın en büyük perakende zinciri Walmart’ın CIO’su Karenann Terrell yapay zekâya niçin ihtiyaç duyduklarını anlatıyor:

Dünya genelinde 11 bin mağazamızda operasyon yönetiyoruz. Bu operasyonda bilgisayarlardan, mobil cihazlardan, finansal işlemlerden, sensörlerden ve üretim bandındaki ekipmanlardan elde edilen veriler HANA tarafından toplanarak anlamlandırılıyor. Bu sayede süreçleri nasıl hızlandırabileceğimizi ve operasyonu yürütmek için ne kadar kaynağa ihtiyacımız olduğunu görebiliyoruz.

Güzel günler...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Similar Content

  • By kurtadam
   Yaşamın yapıtaşının atom olduğu bilgisinden ve bunun yaşattığı kültürden; yaşamın yapıtaşının enformasyon (=bilgi) olduğu ve bunun yarattığı bağlantısallık kültürüne geçiş dönemini yaşıyoruz.

   Artık bütünün onu oluşturan parçaların toplamından daha "fazla" olduğunu ve bu "fazla" nın parçaların bağlantısallığının ürettiği yeni bilgi biçiminden oluştuğunu anlamaktayız. İşte yaşamın her an yeniden yapılanan bu bağlantısallığının bu "fazlanın" matematiğine "zekâ" diyoruz.

   Aslında, sanırım doğal ya da yapay zekâ yok. Zekâ içinde oluştuğu bedenden ayrı bir şey. Günümüzde biyolojik temelli olmayan insanı taklit eden bilgi işleme sistemlerine yapay zekâ diyoruz.

   Bu kitap; bilginin 2025 yılında iki katına çıkma süresinin 72 saate düşeceğinin konuşulduğu sağlık alanında, yapay zekânın nasıl bir "dönem değiştirici" etkisinin olacağını gösteriyor.

   (Tanıtım Bülteninden)
    
   Konu Başlıkları
   Yapay Zekâ ve Tarihçesi, Murat Gezer
   Semiyotik, İnsan Bilgisa Yar Etkileşimi ve Yapa Y Zekâ, Sevinç Gülseçen ve Denizhan Demirkol
   Kanser Tedavisinde Yapay Zekâ Kullanımı, Afşar Akal
   Radyolojide Yapay Zekâ, Nevit Dilmen
   Psikiyatride Yapay Zekâ, Yalçın Özkan ve Çiğdem Selçukcan Erol
   İlaç Geliştirme ve Yapay Zekâ, Abdullah Olgun
   Patoloji Görüntülerinin Analizinde Yapay Zekâ, Mustafa Kamaşak
   Yapay Zekâ ve Girişimsel İşlemler, Gökhan Bora Esmer
   Sağlıkta Blokzincir Teknolojisi, Ali Osman Çıbıkdiken
   Doku Mühendisliğinde Yapay Zekâ, Özge Sezin Somuncu
   Yapay Zekâ ve Genetik Mühendisliği, Cihan Taştan
   Göz ve Yapay Zekâ, A. Nilüfer Köylüoğlu
   Sağlıkta Yapay Zekâ ve Gerçeklik Teknolojileri, Yusuf Yeşil
   Mobil Sağlık ve Yapay Zekâ, Leyla Türker Şener, Muzaffer Golcü
   Sağlık Yönetiminde Yapay Zekâ, Nilay Gemlik ve Özgür İnce
   Sağlıkta Yapay Zekâ, Kuramsal Çerçeve ve Etik, Muhtar Çokar
   Yapay Zekâ ve Hukuk, Başak Ozan Özparlak
   Yapay Zekâ ve Robotik Cerrahi, Tunçlaçin
   İnsan–Alet Etkileşiminin Kültürel ve Psikolojik Boyutları, Tolga Yıldız
   Yapay Zekâ ve Çevre, Mehmet Levent Kurnaz
   Sağlıkta Yapay Zekanın Geleceği, Mehmet Buğrahan Bayram ve Ata Akın
  • By kurtadam
   Yapay zeka günümüz teknolojisinde gerek uygulama alanları gerek ise düşünebilen cihazlar oluşturabilmek açısından oldukça önemli bir bilim dalıdır. İnsan gibi karar verebilen modeller üretebilme düşüncesi insanlar için çok eskiye dayanan bir durumdur. Zaman içerisinde değişik düşünce yapıları ile insan beynini modelleme fikri uygulamaya konulmuştur.

   Yapay zeka, insan beynini, düşünce yapısını, öğrenme, karar verme gibi yeteneklerini taklit ederek makineler üzerinde modellemeyi sağlamaktadır. Yapay zeka mantığı üzerinde birçok farklı kavramlardan söz edilebilmektedir. Zeka, klasik mantık, sezgisellik, algoritma, optimizasyon, öğrenme gibi kavramlar bunlara örnek olabilmektedir. Yapay zekanın ne olduğunu ortaya koymak için öncelikle bu kavramların ne olduğunun ortaya konması gerekmektedir. Daha sonrasında ise yapay zekanın temeli anlaşılabilir hale gelir. Bunun nedeni yapay zekanın temelinin insan beynini taklit etmesidir.

   Daha sonra ise yapay zeka yöntemleri üzerinden karşılaşılan problemin durumuna göre uygun yöntemin hangisi olduğunun ortaya konması için yöntemler bilinmelidir. Yapay sinir ağları, bulanık mantık, sinirsel bulanık mantık, genetik algoritmalar gibi yöntemler en çok kullanılan yapay zeka metotlarındandır.

   Bu kitapta hem teorik hem de uygulama olarak yapay zeka ve yöntemleri incelenmektedir. Öncelikle, yapay zeka ve temel kavramlar üzerinde durulduktan sonra yapay sinir ağları, bulanık mantık, sinirsel bulanık mantık ve genetik algoritma teorik olarak anlatılmıştır. Daha sonra anlatılan bilginin bilgisayar ortamında uygulanıp problemler üzerinde nasıl uygulandığı farklı platformlar üzerinde anlatılmıştır. Tüm yöntemler hem MATLAB, hem KNIME hem de kendimizin yazacağı yazılım ile (.NET) nasıl uygulanacağı ayrıntılı olarak kitapta gösterilmiştir.

   (Tanıtım Bülteninden)
    
   Konu Başlıkları
   .Net
   Akıl
   Algı
   ANFIS
   Bilgisayarlı Öğrenme
   Biyolojik Nöronlar
   Bulanık Mantık
   Bulanık Sonuç Çıkartma
   Çok Katmanlı Algılayıcılar
   Danışmanlı Öğrenme
   Doğal Zeka
   Eğitim
   Genetik Algoritmalar
   Geri Beslemeli Ağlar
   Goldberg Problemi
   İstatistiksel Yaklaşım
   Karmaşık Problem Çözümü
   Kromozom Şifrelenmesi
   Knime
   Matlab
   Mutasyon
   Optimizasyon
   Problem Çözümleme
   Sinirsel Bulanık Mantık
   Takagi–Sugeno
   Takviyeli Öğrenme
   T–Norm ve T–Conorm
   Turing Testi
   Yapay Sinir Ağları
   Yapay Zeka
   Yapısal Yaklaşım
  • By kurtadam
   CES 2020’de tanıtılan “SelfieType” isimli akıllı klavye, yapay zeka desteği sayesinde telefonun ön kamerasını kullanarak el hareketlerini takip edip yazıya döküyor.
   Dünyanın en büyük teknoloji fuarlarından biri olan CES 2020’e (Tüketici Elektroniği Fuarı) dört binden fazla şirket katıldı. 160 ülkeden yaklaşık 180 bin ziyaretçinin katıldığı, birçok büyük teknoloji şirketinin özel olarak hazırlandığı etkinlikte, tüketici elektroniği alanındaki en yeni ürünler tanıtıldı. İnsansı robotlar, giyilebilir cihazlar, drone’lar, elektrikli araçlar ve benzeri birçok ürünün yer aldığı CES 2020’de Samsung, akıllı telefonlarda kullanabileceğiniz yapay zekalı görünmez klavyesini görücüye çıkardı.
   ABD’nin Nevada Eyaletinde’deki Las Vegas şehrinde gerçekleşen Tüketici Elektroniği Fuarı’nda tanıtılan ve “SelfieType” olarak adlandırılan akıllı klavye, yapay zeka desteği sayesinde telefonun ön kamerasını kullanarak el hareketlerini takip edip yazıya döküyor.
   YAPAY ZEKA EKLEMLERİ ANALİZ EDİYOR
   Sanal klavyeler daha önce de tanıtılmıştı. Ancak o klavyeler insanların dokunabileceğinden daha fazla harf gösteren normal lazer projeksiyonlarıydı. Selfietype ise tamamen farklı. Samsung’un C-Lab girişimi tarafından geliştirilen Selfietype’taki yapay zeka, fiziksel olarak bir şeye basmanızı değil, doğrudan eklemlerinizi analiz ediyor.
   Bu teknolojiyi kullanmak ilk başta zor gibi gözükse de SelfieType’ın nasıl kullanıldığını gösteren, hangi tuşlara basıldığında parmaklarının nasıl eşlendiğini gösteren bir tanıtım videosu mevut olacak. Zira düzenli olarak geleneksel bir klavye kullanıyorsanız, bakmak için fiziksel bir klavye olmadığı için ilk başta parmaklarınızın hareketlere alışması gerekiyor. SelfieType klavyenin ne zaman piyasaya çıkacağı ise henüz bilinmiyor.
  • By kurtadam
   Türkiye Yapay Zeka İnisiyatifi destekçilerinden CBOT’un yapay zeka teknolojisini kullanarak geliştirdiği “Korona Virüsü Bilgi Asistanı” vatandaşların Corona virüsü hakkındaki sorularını yanıtlıyor.
   Şimdilik en kritik 20 ana başlıkta gelebilecek yüzlerce farklı soruya cevap verebilen, CBOT’un makine öğrenmesi ve doğal dil işleme teknolojilerini kullanarak geliştirdiği “Korona Virüsü Bilgi Asistanı”na https://koronabot.com/ adresinden erişim sağlanabiliyor. Öncelikli olarak Sağlık Bakanlığı ile diğer bakanlıkların resmi sitelerindeki ve Twitter hesaplarındaki açıklamaları baz alan ve oradaki güncellemeleri takip eden “Korona Virüsü Bilgi Asistanı”, T.C. Sağlık Bakanlığı algoritmalarına göre hastalık riskini de hesaplayabilecek.
   YENİ AÇIKLAMALARA GÖRE KENDİNİ GELİŞTİRİYOR
   “Korona Virüsü Bilgi Asistanı”, gündemdeki hızlı değişimle birlikte farklı konular ortaya çıktıkça resmi kanallardan yapılan yeni açıklamalar çerçevesinde yeni sorulara da hızlıca uyum sağlayabilecek. Vatandaşlar siteye girdikten sonra isterlerse sayfadaki arama alanından, isterlerse de sağ alt köşedeki bot sembolünü kullanarak merak ettikleri soruları yazabiliyor. Bu soruları algılayan yapay zekalı sistem ilgili sorulara en doğru yanıtı gerçek zamanlı olarak veriyor.
  • By kurtadam
   Koç Üniversitesi İş Bankası Yapay Zekâ Uygulama ve Araştırma Merkezi'nin tanıtımı vesilesiyle, İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali ve Koç Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Umran İnan'ın da katıldığı bir basın toplantısı düzenlendi.
    
   Adnan Bali, toplantıda yaptığı konuşmada, Yapay Zekâ Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde yürütülecek olan, ülkeye katma değer yaratacak ve bilimsel manada bir sıçrama yaşatacak araştırmaların, başka alanlardaki çalışmaları da tetikleyerek yepyeni kapılar açacağını söyledi. Dijitalleşmenin ve teknolojik yeniliklerin günümüzdeki en önemli karşılığının yapay zekâ olmaya başladığına işaret eden Bali, şöyle konuştu: "Ülkelerin ve ekonomilerin gelişmesinde lokomotif olan tüm sektörlerde dijitalleşmenin, inovasyonun, teknolojinin ayrıştırıcı unsur olduğunu artık çok net şekilde görüyoruz. Dünyanın büyük ekonomilerinde, teknolojiye dayalı şirketler her geçen gün ağırlığını daha da arttırıyor. Dijitalleşme, kodlama, yapay zekâ, robotik endüstriler üzerine inşa edilen; ülkelerin başarısının bilime, eğitime ne kadar önem verdikleri ile doğru orantılı olduğu günümüz dünyasında Türkiye'nin bu ligde olması, teknolojide öne çıkan ülkeler arasında yer alması gerekiyor."
   "Merkezi, Türkiye'nin geleceğine yatırım olarak görüyoruz"
   Küresel ölçekte değer yaratabilmek ve rekabet edebilmek için, üniversiteler ile iş dünyası ve özel sektör arasındaki işbirliğinin öneminin arttığını vurgulayan Bali, Merkezin bu bakımdan, dünyada artık mühendislikten finansa, hukuktan sağlığa, endüstriden ticarete kadar hemen hemen tüm alanlarda kullanılan yapay zekâya dair Türkiye'de önemli bir platform olacağını vurguladı.
   Adnan Bali, yapay zekâ temelli bir dünyada rekabet edebilmek için en önemli yetkinliklerin veri toplama, işleme ve algoritma geliştirme olduğu gerçeği dikkate alındığında, bu alanlara yönelik Türkiye'nin insan kaynağı gücünü geliştirmenin gerekliliğinin de daha net anlaşılacağını söyledi. Bali, kurulan Merkezin, veri mühendisliği ve yazılım mühendisliği gibi geleceğin mesleklerinde ülkemizin insan kaynağının hem nicelik hem de nitelik yönünden geliştirilmesini de sağlayacağını ifade etti. Bali, "Türkiye'nin geleceğine yatırım olarak gördüğümüz bu Merkeze dair en büyük temennimiz; bilimsel çalışmalarda ülkemizi uluslararası seviyede çok daha ileri seviyelere taşıması ve bu alandaki bilimsel literatürde söz sahibi olmamızı sağlamasıdır" dedi.
   "Türkiye'de ilk kez bu ölçekte yapay zekâ merkezi kuruluyor"
   Koç Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Umran İnan da konuşmasında; Merkezin araştırma, eğitim ve sanayi işbirliği konularında Türkiye'de öncü bir kurum olma hedefiyle kurulduğunu ifade etti. Türkiye'de "ilk kez bu ölçekte" bir yapay zekâ merkezinin hayata geçirildiğini belirten Prof. Dr. İnan, şunları söyledi: "Bilimdeki değişim hızı artık yüzyıllar veya on yıllarla değil, yıllar ve hatta aylar bazında ölçülür oldu. Neredeyse her gün yeni bir disiplin doğuyor; eski disiplinler ise beklenmedik işbirlikleriyle yeniden hayat buluyor. İşte tam bu noktada, Atatürk tarafından kurulan ve Türkiye'nin en köklü bankalarından biri olan İş Bankası ile birlikte yapay zekâya dair böyle bir Merkezi oluşturmamız, üniversitemiz için çok önemli... Yapay zekâ, kesinlikle günlük yaşamımızın ayrılmaz bir parçası haline geldiğinden ve kuşkusuz büyük bir sosyal ve ekonomik etkiye sahip olmaya devam edeceğinden, bu Araştırma Merkezi bizi çok heyecanlandırıyor. Multi disipliner çalışmaların ve araştırmaların büyük öneminden bahsettiğimiz bu yüzyılda, bilgisayarın insanlar gibi düşünmesini sağlayan yapay zekânın geleceği yönlendireceği, bilimler arası geçişleri, işbirliklerini, ortaklıkları güçlendirici görev göreceği kesin."
   Araştırmanın bir üniversite için olmazsa olmaz unsur olduğunun altını çizen Prof. Dr. İnan, "Araştırma odaklı üniversiteler evrensel bilim ve teknolojiye en çok katkı sağlayan kurumlar. Bu üniversitelerden çıkan güçlü araştırmacılar, evrensel bilimin gelişmesine ve doğrudan ülke ekonomisine katkıda bulunurlar. Türkiye'nin önde gelen üniversitelerinden biri olarak evrensel bilime katkı sağlamak bizim en önemli misyonumuz. Bu yüzden de yürüttüğümüz araştırmalarımızla ülkemizde ve dünyada bilimsel gelişmeleri etkiliyor, teknolojik, ekonomik ve toplumsal kalkınmaya katkıda bulunuyoruz. Üniversitemiz, Ar-Ge için verilen dış kaynaklara bakıldığında Türkiye'de en ön sıralarda yer alıyor" diye konuştu. Prof. Dr. İnan, "Yapay Zekâ Merkezimizde, önümüzdeki dönemde önemli çalışmalara tanık olacağımıza ve ülkemizin geleceğine doğrudan ve dolaylı katkıda bulunacağımıza canı gönülden inanıyorum" dedi.
   Toplantıda; İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Hakan Aran Bankadaki yapay zekâ uygulamalarını anlatırken, Koç Üniversitesi İş Bankası Yapay Zekâ Uygulama ve Araştırma Merkezi Direktörü Prof. Dr. Deniz Yüret de Üniversitedeki çalışmalara dair bilgiler aktardı.
   Koç Üniversitesi İş Bankası Yapay Zekâ Uygulama ve Araştırma Merkezi
   Koç Üniversitesi İş Bankası Yapay Zekâ Uygulama ve Araştırma Merkezi; ülkemizin bilimsel ve akademik faaliyetlerine katkıda bulunmayı, yapay zekâ alanında ileri düzeyde çalışmalar gerçekleştirmeyi hedefliyor. Yapay zekâ alanında uzmanlık, donanım ve veri konularında ülkemizdeki eksikliklerin giderecek olan Merkezin, hem Koç Üniversitesi yerleşkesinde hem de üniversite - iş dünyası etkileşimi açısından İş Kulelerinde faaliyet göstermesi öngörülüyor.
   Koç Üniversitesi Mühendislik Fakültesi'nin çatısı altında kurulan Merkezde; başta bilgisayar, elektrik ve elektronik mühendislerinden oluşan öğretim üyeleri olmak üzere, doktora ve yüksek lisans öğrencileri görev yapacak. Merkez, Koç Üniversitesi öğretim üyeleri ile birlikte sanayi ve akademiye uzman yetiştirecek, aynı zamanda iş dünyasının problemlerini çözmeye yönelik çalışmalar yürütecek. Merkezdeki uzman kadro, veri analizi ve danışmanlık hizmeti verecek; veri bilimi konusunda yüksek lisans, doktora ve doktora sonrası programlarla sanayi ve akademiye yönelik sertifika programları düzenleyecek. Merkez bünyesinde ayrıca üniversite-sanayi işbirliğine katkı sağlanması için Yapay Zekâ Sanayi Destek Kurulu oluşturulacak.
T.
Konu Sahibi Konu S.
Konu Başlığı
Forum
Cevaplar S.C.
Tarih
Cevap
Okunma

Öne Çıkan Üyeler

Ümit T. Ümit T. Administrators
Gökhan Bozkurt Gökhan Bozkurt Verified Member
waxxi waxxi Members
Mehmet Mehmet Members
kurtadam kurtadam Members
muhammed muhammed Members
mehmet1881 mehmet1881 Members

spacer.png

İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan Forumbilgisi.Com  Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Forumbilgisi.Com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler Buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde Forumbilgisi.Com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve Avukatlarımız size geri dönüş yapacaktır.

İletişim Kanalları

TÜM GENEL SORUNLAR İÇİN

info@forumbilgisi.com

Reklam Verin

REKLAM VERMEK İÇİN

reklam@forumbilgisi.com

Yasaklı Üyeler

BAN SORUNLARI İÇİN

ban@forumbilgisi.com

Yasal İşlemler

İHLAL BAŞVURUSU

ihlal@forumbilgisi.com

General

General

Please enter your display name

×
×
 • Create New...